Kako provjeriti imate li pravo na povrat poreza u Hrvatskoj 2025

Uvod

Povrat poreza može predstavljati ugodno financijsko iznenađenje na kraju poreznog razdoblja. Radi se o vraćanju preplaćenog poreza na dohodak – ukoliko ste tijekom godine platili više poreza nego što ste bili dužni, država vam tu razliku vraća. Za mnoge građane provjera imaju li pravo na povrat poreza ključna je kako bi ostvarili povrat svojih sredstava. U nastavku donosimo detaljan vodič kako provjeriti imate li pravo na povrat poreza u Hrvatskoj, tko sve može ostvariti povrat, na koji način provjeriti svoj status te kako pravilno podnijeti zahtjev. Pokušat ćemo sve objasniti jednostavno i prijateljski, kako biste lakše razumjeli proces i iskoristili sva prava koja vam pripadaju.

Što je povrat poreza?

Povrat poreza je povrat preplaćenog iznosa poreza na dohodak koji ste uplatili tijekom poreznog razdoblja (obično kalendarske godine) . Svake godine Porezna uprava provodi godišnji obračun poreza na dohodak – to znači da uspoređuje koliko je poreza uplaćeno predujmovima tijekom godine s konačnim iznosom koji ste trebali platiti. Ako ste kroz plaće ili druge oporezive primitke platili više nego što propisi nalažu, nastaje preplata koju imate pravo dobiti natrag kao povrat poreza. S druge strane, ako ste platili manje (npr. zbog više izvora dohotka ili neiskorištenih osobnih odbitaka), može se dogoditi da će obračun pokazati dug i da ćete morati doplatiti razliku umjesto da dobijete povrat (Evo kako možete putem interneta provjeriti koliko imate povrata poreza).

Povrat poreza najčešće se odnosi na porez na dohodak (i pripadajući prirez) ostvaren od plaća, honorara, studentskih zarada i sličnih primanja. Važno je naglasiti da povrat poreza ne znači “poklonjeni” novac od države, nego vraćanje vašeg vlastitog novca kojeg ste kroz godinu više uplatili. Provjerom imate li pravo na povrat poreza možete saznati očekuje li vas uplata na račun i u kojem iznosu, ili je sve izračunato točno pa nemate preplate za povrat.

Tko ima pravo na povrat poreza?

Mnogi građani mogu ostvariti povrat poreza ako ispunjavaju određene uvjete. U nastavku su najčešće skupine koje imaju pravo na povrat preplaćenog poreza:

  • Zaposleni s preplaćenim porezom – Ako ste tijekom godine kroz plaću plaćali više poreza na dohodak nego što ste trebali, imate pravo na povrat te preplaćene razlike. Do preplate poreza može doći iz više razloga, primjerice zbog promjene posla ili razdoblja nezaposlenosti tijekom godine, neiskorištenih osobnih odbitaka (npr. ako vam poslodavac nije obračunavao određene olakšice) ili jednostavno zato što je akontacija poreza bila veća od konačne obveze. Primjerice, prema važećim propisima mladi do 25 godina starosti ostvaruju povrat 100% uplaćenog poreza na dohodak i prireza, dok osobe od 26 do 30 godina ostvaruju povrat 50% uplaćenog iznosa (Provjerite imate li pravo na veći povrat poreza za prošlu godinu – Index.hr). To znači da će mladi u tim dobnim skupinama gotovo sigurno dobiti povrat poreza koji su platili.
  • Osobe koje su koristile porezne olakšice – Građani koji tijekom godine koriste određene porezne olakšice (poput olakšice za uzdržavane članove obitelji, invaliditet ili olakšice za obrazovanje i stručno usavršavanje) također mogu ostvariti povrat. Ako tijekom godine nisu u potpunosti iskoristili pravo na te olakšice (npr. nisu prijavili nekog uzdržavanog člana na poreznu karticu ili nisu predali dokumentaciju na vrijeme), u godišnjem obračunu mogu ostvariti povrat dijela poreza. Na primjer, ako ste imali pravo na olakšicu za uzdržavanog supružnika ili dijete, a ta olakšica nije bila obračunata svaki mjesec, konačni izračun može pokazati preplatu poreza koju ćete dobiti natrag.
  • Studenti i učenici – Studenti koji su radili preko studentskog servisa (studentski ugovor) ili učenici na praksi mogu također imati pravo na povrat poreza. Najčešće je riječ o situaciji kada student zaradi iznos iznad godišnjeg neoporezivog limita za studentski rad pa poslodavac počne obračunavati porez na dohodak na te zarade. Ako je ukupan oporezivi dio primitka ispod propisanog godišnjeg praga, student može dobiti natrag sav porez koji mu je poslodavac uplatio državi. Država svake godine određuje koliki je neoporezivi limit za studentsku zaradu (primjerice, za 2024. i 2025. taj limit je povećan, pa studenti mogu zaraditi do određenog iznosa bez oporezivanja). Ukratko, ako ste student i radili ste preko ovlaštene studentske usluge, provjerite jeste li platili kakav porez; velika je vjerojatnost da će vam taj iznos biti vraćen ako niste prešli dozvoljene limite .
  • Umirovljenici s dodatnim prihodima – Umirovljenici koji osim mirovine ostvaruju i druge dohotke (primjerice, honorarni rad, autorske ugovore, iznajmljivanje imovine i sl.) mogu ostvariti pravo na povrat poreza ako im je tijekom godine ukupno gledano plaćeno više poreza nego što su trebali platiti. Često se događa da su primanja umirovljenika manja i unutar neoporezivog osobnog odbitka, pa ako im je na druge dohotke obračunat porez po stopi, moguće je da u konačnici dio tog poreza trebaju dobiti natrag. U praksi, ako ste umirovljenik koji je uz mirovinu imao i npr. honorarni posao, provjerite jeste li možda preplatili porez na te dodatne prihode – možda imate pravo na povrat.
  • Osobe s invaliditetom – Osobe s invaliditetom imaju pravo na dodatne porezne olakšice (povećani osobni odbitak) koje umanjuju osnovicu za obračun poreza. Ako te olakšice nisu u potpunosti iskorištene tijekom godine (primjerice, zbog nedostatka pravovremene dokumentacije ili promjene statusa tijekom godine), moguće je da je uplaćen veći porez nego što je trebalo. U takvim slučajevima osobe s invaliditetom mogu ostvariti povrat preplaćenog poreza. Drugim riječima, ako vi ili član vaše obitelji imate priznati status invaliditeta, obavezno provjerite je li ta olakšica pravilno primijenjena – ako nije, godišnji obračun to može ispraviti u vašu korist.
  • Povremeni i sezonski radnici – Osobe koje su radile povremeno ili sezonski (npr. preko agencija, na sezonskim poslovima u turizmu, poljoprivredi i sl.) često plaćaju porez po višim stopama ili bez punog osobnog odbitka zbog kratkotrajnih ugovora. Kada radite samo dio godine kod jednog poslodavca, on vam možda nije mogao priznati cijeli godišnji osobni odbitak, ili ste radili kod više poslodavaca paralelno pa niste mogli kod svakoga koristiti olakšicu. U takvim slučajevima često dolazi do preplate poreza te se nakon godišnjeg obračuna utvrdi da imate pravo na povrat te preplate. Primjerice, ako ste preko ljeta radili par mjeseci i na plaću vam je obračunavan porez, a ostatak godine niste radili, vrlo je vjerojatno da ćete kroz povrat dobiti natrag većinu tog uplaćenog poreza.

Naravno, ovo su najčešći primjeri. Povrat poreza u suštini može ostvariti svatko tko je u ukupnom zbroju za godinu uplatio više poreza nego što po zakonu duguje. Ako se prepoznajete u nekoj od ovih kategorija, vrijedi provjeriti svoj status.

Kako provjeriti imate li pravo na povrat?

Ako niste sigurni spadate li među osobe koje ostvaruju povrat, postoji nekoliko praktičnih načina da to provjerite:

  • Korištenje sustava e-Građani (ePorezna) – Najbrži način provjere je putem interneta, preko sustava e-Građani. Porezna uprava ima online servis ePorezna kojem možete pristupiti kroz e-Građane. Nakon prijave (npr. elektroničkom osobnom iskaznicom, tokenom banke ili drugim vjerodajnicama), u sustavu ePorezna možete provjeriti svoj porezno-knjigovodstveni karton i godišnji obračun poreza. Čim Porezna uprava napravi godišnji izračun i donese rješenje, u sustavu će biti vidljivo imate li preplatu za povrat ili eventualno dug . Tamo možete vidjeti iznos povrata koji vam pripada ili saznati da povrata nema (odnosno da je sve izmireno) pa čak i iznos za uplatu ako je utvrđena razlika na teret poreznog obveznika. Ukratko, putem ePorezne u e-Građanima možete dobili uvid u svoj status: postoji li pravo na povrat i u kojem iznosu.
  • Provjera putem Porezne uprave neposredno – Drugi način je izravna provjera s Poreznom upravom. To možete učiniti odlaskom u nadležnu ispostavu Porezne uprave ili pozivom njihovom informacijskom centru. Službenici Porezne mogu vam reći je li za vas obračunat povrat poreza i u kojem iznosu, pogotovo ako vam je već poslano ili će biti poslano rješenje o godišnjem obračunu. Također, Porezna uprava svake godine šalje privremena porezna rješenja poštom (na kućnu adresu ili u eGrađani pretinac, ovisno o praksi) u kojima će biti navedeno imate li pravo na povrat i koliki, ili eventualno obvezu doplate. Ako mislite da imate pravo, a niste vični online provjeri, slobodno kontaktirajte Poreznu upravu – informacije možete dobiti i telefonski ili na šalteru. Porezna uprava čak preporučuje građanima da provjere svoj porezni status kako bi bili sigurni da će ostvariti sva prava .
  • Dokumentacija koja je potrebna – Za samu provjeru prava na povrat obično nije potrebna posebna dokumentacija – dovoljno je imati svoj OIB i pristup sustavu e-Građani ili osobno dokazati identitet u Poreznoj. Međutim, ako ustanovite da biste mogli ostvariti povrat, korisno je prikupiti dokumente koji potkrepljuju to pravo. To uključuje, primjerice, potvrde o primanjima (npr. potvrde poslodavca o plaći i uplaćenom porezu, JOPPD obrasce), dokaz o ostvarenim olakšicama (npr. rodni listovi djece ili potvrde o školovanju za uzdržavanu djecu, rješenje o invaliditetu, potvrde o donacijama ili uplatama dobrovoljnog mirovinskog/zdravstvenog osiguranja, itd.). Ako ćete podnositi kakav zahtjev ili prigovor, trebat će vam takva dokumentacija (Možda i vi imate pravo na povrat poreza: Provjerite koji su uvjeti). Stoga je dobro unaprijed pripremiti papire koji dokazuju vaše pravo na olakšice jer će oni biti temelj za izračun povrata. U samom sustavu ePorezne mnoge od tih podataka Porezna već ima (npr. poslodavci redovno dostavljaju podatke o plaćama i uplaćenom porezu), ali za određene olakšice vi sami morate dostaviti podatke ako to već niste učinili.

Napomena: Početkom godine (obično u siječnju i veljači) moguće je da podaci o povratu još nisu dostupni jer Porezna uprava tek obrađuje sve informacije iz prethodne godine. Stoga, provjeru preko e-Građana često ima smisla raditi tijekom ožujka ili travnja, kada se donose privremena rješenja. Ako tada vidite da imate povrat, znat ćete da će novac sjesti na vaš račun; ako vidite dugovanje, bolje je odmah se pripremiti na plaćanje. U svakom slučaju, sustav e-Građani i kontakt s Poreznom su vaši glavni alati provjere.

Kako podnijeti zahtjev za povrat poreza?

U mnogim slučajevima povrat poreza ostvaruje se automatski, bez posebnog zahtjeva, ali ponekad je potrebno podnijeti prijavu ili zahtjev kako biste ostvarili povrat. Evo što trebate znati o samom postupku:

  • Automatski povrat vs. ručna prijava – Većina građana koji primaju dohodak od nesamostalnog rada (plaće) i nemaju posebnih okolnosti ne mora podnositi nikakvu posebnu prijavu da bi dobila povrat poreza (Rok do kraja veljače: Tko mora podnijeti prijavu za povrat poreza? – Women in Adria). Porezna uprava za njih automatski provodi godišnji obračun na temelju svih podataka kojima raspolaže i, utvrdi li preplatu, po službenoj dužnosti donosi rješenje i isplaćuje povrat. Automatski povrat znači da ne morate ništa učiniti – ako imate pravo, novac će vam biti uplaćen. Ipak, postoje situacije u kojima morate sami podnijeti zahtjev ili prijavu. Primjerice, ako ste ostvarili dohodak koji podliježe godišnjem obračunu, a Porezna nema sve podatke, ili ako želite iskoristiti dodatne olakšice koje nisu automatski uračunate, trebate podnijeti godišnju poreznu prijavu ili zahtjev za priznavanje prava. U pravilu, Porezna uprava automatski radi obračun, ali ako želite ostvariti neki dodatni povrat poreza na temelju olakšica, dužni ste podnijeti prijavu (zahtjev) do propisanog roka.
  • Rokovi za podnošenje zahtjeva – Za one situacije gdje je potrebno podnijeti poreznu prijavu ili zahtjev, vrlo je važno pridržavati se rokova. Rok za podnošenje godišnje porezne prijave (Obrazac DOH) ili zahtjeva za priznavanje prava u posebnom postupku (tzv. Obrazac ZPP-DOH) jest do kraja veljače tekuće godine za prethodnu godinu . To znači da za povrat poreza za 2024. godinu morate eventualni zahtjev predati do 28. veljače 2025. (u slučaju prijestupne godine, do 29. veljače). Nakon tog datuma, Porezna uprava više neće zaprimati vaše zahtjeve za prošlu godinu. Većini zaposlenih taj rok neće biti bitan jer im se povrat rješava automatski, no ako vi sami trebate prijaviti dodatne olakšice ili podnijeti prijavu, ovo je rok koji morate ispoštovati. Kašnjenje može rezultirati gubitkom prava na povrat za tu godinu. Ako propustite rok, u pravilu više nećete moći ostvariti povrat poreza za tu godinu na osnovi tih olakšica (), stoga ozbiljno shvatite ovaj krajnji datum.
  • Gdje pronaći potrebne obrasce – Obrasce za prijavu poreza možete pribaviti i predati na više načina. Elektroničko podnošenje je najjednostavnije: putem sustava ePorezna (web aplikacija) ili mPorezna (mobilna aplikacija Porezne uprave) možete ispuniti i poslati obrazac online. Za pristup ovim servisima trebat će vam vjerodajnica za e-Građane. Alternativno, obrasce možete preuzeti s web stranice Porezne uprave ili podići fizički u poreznim ispostavama. Najčešće korišteni obrasci su:
    • Obrazac DOH – godišnja porezna prijava (njega podnose obvezno samo određene kategorije poput obrtnika, slobodnih zanimanja, pomoraca i sl., ali i tko god želi dobrovoljno podnijeti prijavu radi nekog povrata).
    • Obrazac ZPP-DOH – zahtjev za priznavanje prava u posebnom postupku (tzv. skraćeni zahtjev za povrat) kojim prijavljujete dodatne olakšice ili okolnosti da biste ostvarili povrat. Ovaj obrazac koriste osobe koje nemaju obvezu podnošenja pune prijave, ali žele, primjerice, prijaviti uzdržavane članove ili donacije kako bi dobili veći povrat .

    Obrasce ispunjene možete predati elektronički ili osobno. Ako ih predajete osobno (ili poštom) nadležnoj ispostavi Porezne uprave, preporuka je napraviti to što ranije u veljači kako biste izbjegli gužve i osigurali da sve stigne na vrijeme. Kod popunjavanja obrazaca pripremite sve potrebne podatke i priloge (npr. osobni identifikacijski broj – OIB, dokaz o eventualnim olakšicama koje prijavljujete i sl.).

Nakon što podnesete prijavu ili zahtjev, Porezna uprava će obraditi vaše podatke i donijeti rješenje. U tom rješenju bit će naznačeno imate li pravo na povrat i koliki, odnosno imate li obvezu doplate. Rješenja se tipično izdaju tijekom proljeća.

Česta pitanja i odgovori

Kada se isplaćuje povrat poreza? – Isplate povrata poreza najčešće počinju u proljeće, uglavnom tijekom svibnja za većinu građana . Porezna uprava prvo obradi sve prijave i provede poseban postupak obračuna, zatim šalje privremena rješenja (obično do kraja ožujka ili početka travnja), ostavlja rok za eventualne prigovore, a nakon toga kreće isplata. U posljednjih nekoliko godina uobičajeno je da novac sjedne na račune u prvoj polovici svibnja, premda točan datum može varirati. Veća grupa građana dobije povrat odjednom kada krene isplata, dok oni čiji su slučajevi kompleksniji ili su kasnije podnijeli prijavu mogu dobiti novac i nešto kasnije (npr. u lipnju ili srpnju). U prosjeku, većina obveznika svoj povrat dobije do kraja šestog mjeseca. Svakako, ako imate pravo na povrat, malo strpljenja – novac će stići čim Porezna dovrši obradu vašeg slučaja.

Moram li podnijeti poreznu prijavu da bih dobio povrat?U mnogim slučajevima ne morate. Ako ste cijele godine primali samo plaću od poslodavca i niste imali dodatnih olakšica osim osnovnog osobnog odbitka, Porezna uprava će sve izračunati automatski i povrat (ako vam pripada) isplatiti bez da išta radite. Prijavu (zahtjev) trebate podnijeti samo ako spadate u posebne situacije: primjerice, ako ste dužni po zakonu podnijeti godišnju prijavu (to su određene kategorije poput privatnih iznajmljivača koji plaćaju porez na dohodak, obrtnika, pomoraca i sl.), ili ako želite iskoristiti dodatne porezne olakšice koje inače ne bi bile uračunate. Također, ako ste imali više različitih izvora dohotka ili neke nestandardne prihode, možda ćete trebati podnijeti prijavu. Za veliku većinu građana koji su zaposleni kod jednog poslodavca odgovor je: ne, ne morate ništa poduzimati, povrat ćete dobiti automatski ako ste ga ostvarili. Ali ako niste sigurni, provjerite svoju situaciju – bolje je pitati nego propustiti novac.

Kako mogu provjeriti status svog povrata poreza? – Status svog povrata najlakše provjerite online putem e-Građana. Kao što smo opisali, u sustavu ePorezna (e-Građani) možete vidjeti svoj godišnji obračun poreza. Tamo će pisati imate li preplate i kolike. Nakon što Porezna uprava donese rješenje, u ePorezni će se prikazati iznos povrata ili duga. Alternativno, status možete provjeriti i tako da kontaktirate Poreznu upravu – oni vam mogu reći je li vaše rješenje već gotovo i što u njemu piše. Ako ste već dobili fizičko rješenje poštom, u njemu jasno stoji iznos za povrat (ili dug). Ukratko, digitalno pratite putem eGrađana ili nazovite Poreznu; oboje su valjani načini da saznate gdje je vaš novac.

Što ako zaboravim podnijeti zahtjev do kraja veljače? – Rok krajem veljače vrlo je važan. Ako ste trebali podnijeti zahtjev (Obrazac ZPP-DOH) ili prijavu, a niste to učinili na vrijeme, možete ostati bez povrata koji biste tim zahtjevom ostvarili. Naime, Porezna uprava neće po službenoj dužnosti znati za olakšice koje niste prijavili. Prema propisima, ako ne podnesete zahtjev do propisanog roka, naknadno više ne možete iskoristiti to pravo za tu poreznu godinu (). Drugim riječima, propustili ste priliku. Iznimno, ako imate opravdan razlog za kašnjenje (primjerice teška bolest) moguće je u roku od 8 dana od prestanka te spriječenosti podnijeti prijavu uz zamolbu za povrat prava, ali to su rijetke situacije i zahtijevaju dokazivanje. Za većinu ljudi vrijedi pravilo: ako si zaboravio predati zahtjev, nažalost, povrat neće doći. Zato je najbolje označiti datum na kalendaru i predati sve na vrijeme. Ako ste ipak propustili rok, možete se konzultirati s Poreznom upravom ima li ikakvog rješenja, ali budite spremni da povrat možda nećete moći ostvariti za tu godinu.

Što ako sam tijekom godine platio premalo poreza (pa umjesto povrata dobijem za uplatu)? – Moguće je da ne ostvarujete povrat, nego obratno – da vam godišnji obračun pokaže dug. Ovo se događa kad predujmovi poreza nisu pokrili konačnu obvezu. Primjerice, ako ste istovremeno radili kod dva poslodavca i kod oba iskoristili osobni odbitak ili ako ste imali neki oporezivi prihod za koji porez nije plaćen tijekom godine, konačnim obračunom pojavit će se dug. U tom slučaju nećete dobiti povrat, već će rješenjem biti određeno koliko trebate doplatiti poreza državi. Iznos doplate također će biti vidljiv u sustavu e-Građani (pojavit će se kao dugovanje umjesto povrata). Ne brinite, dobit ćete rok do kojeg tu razliku trebate uplatiti (često do kraja srpnja ili kolovoza, ovisno kad rješenje stigne). Važno je podmiriti tu obavezu na vrijeme kako biste izbjegli zatezne kamate. Dakle, provjera povrata poreza može vam otkriti i suprotnu situaciju – da ste vi dužni državi. U svakom slučaju, informirajte se o svom statusu kako ne biste bili iznenađeni.

Zaključak

Provjera imate li pravo na povrat poreza u Hrvatskoj koristan je korak za svakoga tko je tijekom godine radio ili ostvarivao oporezive prihode. Povrat poreza znači da ćete natrag dobiti novac koji ste preplatili, stoga nemojte propustiti tu priliku ako vam pripada. Kroz ovaj smo članak objasnili osnovni koncept povrata poreza, tko ga sve može ostvariti (od zaposlenih, preko studenata i umirovljenika, do posebnih kategorija), kako provjeriti svoj status putem e-Građana ili direktno u Poreznoj upravi, te kako i kada podnijeti zahtjev ako je potreban. Također smo odgovorili na česta pitanja, poput rokova isplate i potrebe podnošenja prijave.

Naša preporuka je: budite proaktivni. Ako sumnjate da ste preplatili porez, provjerite – nekoliko minuta vremena može vam vratiti možda i značajan iznos novca. Koristite e-Građane jer je to najjednostavniji način, ali ako vam to nije opcija, Porezna uprava će vam dati informacije i putem telefona ili na šalteru. Pratite rokove (kraj veljače za prijave) i prikupite dokumente na vrijeme.

Zapamtite da je svaki porezni slučaj individualan. Ovaj vodič vam daje opće smjernice i informacije, ali u nekim kompleksnijim situacijama možda će biti dobro potražiti savjet stručnjaka (npr. računovođe ili službenika Porezne uprave). Time ćete osigurati da sigurno dobijete sve što vam pripada. Nadamo se da vam je ovaj članak pomogao da bolje razumijete proces povrata poreza i da ćete s više sigurnosti provjeriti i ostvariti svoja prava. Sretno i neka vam povrat poreza uljepša financijsku sliku ove godine!

Napomena: Ovaj je članak informativnog karaktera. Situacije vezane uz porez znaju biti specifične za svaku osobu; autor i izdavač ne preuzimaju odgovornost za individualne porezne slučajeve. Za konkretne savjete prilagođene vašoj situaciji uvijek se obratite stručnoj osobi ili nadležnoj Poreznoj upravi.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)